تست نیتروژن اوره خون

آزمایش اوره خون ، آزمایش تیروئید

تست نیتروژن اوره خون  BUN از جمله تست های خون است که برای بررسی کارکرد صحیح تصفیه کلیه ها ، اندازه گیری اوره و محصولات زائد خون مورد استفاده قرار می گیرد. تست نیتروژن اوره خون یک تست ساده و سریع است که کارکرد درست کبد ، کفایت دریافت مایعات بدن و پروتئین را به شما نشان دهد.

تست نیتروژن اوره خون

کاربرد تست نیتروژن اوره خون

زمانی که در بدن پروتئین ها توسط کبد تصفیه می شوند ، نیتروژن اوره به عنوان ضایعات دفع می شوند. سپس کلیه ها وارد عمل شده و نیتروژن اوره خون را به ادرار منتقل می نمایند. اگر جواب تست نیتروژن اوره خون بالاتر از حد نرمال باشد ، نشان دهنده کارکرد نادرست کلیه ها می باشد. از دیگر کاربرد های تست BUN ، بررسی اثر دیالیز بعنوان کلیه مصنوعی در بدن می باشد. معمولا پزشکان این تست را در کنار تست کراتینین تجویز می نمایند تا به طور همزمان عملکرد کلیه ها را بسنجند.

پزشک برای کمک به تشخیص خود آسیب کبدی ، سوء تغذیه ، مصرف پروتئین بیش از حد ، گردش خون ضعیف ، از دست دادن آب بدن ، انسداد دستگاه ادراری ، نارسایی احتقانی قلب و خونریزی دستگاه گوارش را نیز کنترل می نماید.

نحوه انجام تست نیتروژن اوره خون

تست نیتروژن اوره خون یکی از تست های ساده خون می باشد که قبل از انجام آن نیاز به آمادگی های خاصی نمی باشد. پرستار از ورید بازوی بیمار نمونه گیری خون انجام داده و آن را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد. قبل از انجام تست نیتروژن اوره خون لازم است درمورد دارویی که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت نمایید چرا که بعضی از داروها می توانند سطح BUN را بالا یا پایین نموده و روی جواب آزمایش در آزمایشگاه تاثیر منفی بگذارند.

 

تفسر نتیجه آزمایش نیتروژن اوره خون

در آزمایشگاه های مختلف ممکن است که روش تفسیر نتیجه تست نیتروژن اوره خون متفاوت باشد . در حالت کلی سن و جنسیت تاثیر زیادی بر میانگین BUN در بدن دارد. مقادیر مورد قبول برای BUN در زنان بالغ 6 تا 21 میلی گرم بر دسی لیتر و در مردان بالغ 8 تا 24 گزارش شده است. درصورتی که نتیجه BUN بالاتر از 50 میلی گرم بر دسی لیتر باشد ، ممکن است که نشانگر کارکرد نادرست کلیه ها باشد. با مراجعه به پزشک متخصص می توانید درباره این مساله و راه درمان آن مشورت نمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 3 =