نارسایی کلیه

نارسایی کلیه

آزمایشگاه

کلیه ها به عنوان تصفیه خانه بدن شناخته شده اند و نقش مهمی در حفظ سلامت بدن دارند. در برخی مواقع عواملی باعث اختلال در انجام وظیفه ی کلیه ها می شوند.
با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه انجام گرفته 90 درصد افزادی که نارسایی کلیه دارند از بیماری خود بی اطلاع هستند.
البته اولین و مهم ترین علائمی که نشان دهنده بیماری نارسایی کلیه است خستگی بیش از حد فرد است. در این زمان معمولا فرد انرژی کمی دارد و تمرکز کافی ندارد.

یکی از مهم ترین عوارضی که بیماری نارسایی کلیه دارد کم خونی است که باعث بروز ضعف و خستگی می شود. فردی که دچار بیماری کلیوی است معمولا به سختی به خواب می رود. زمانی که سموم بدن توسط کلیه ها به درستی فیلتر نشود، سموم بدن به جای دفع و خروج از بدن از طریق ادرار در خون جمع می شوند و در نهایت خوابیدن را برای فرد دشوار می سازند.

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند معمولا دچار وقفه تنفسی در خواب می شوند.
نشانه های دیگر بیماری نارسایی کلیه خشکی و احساس خارش در پوست است که باید به این نکته توجه داشت. خشکی و خارش پوست یکی از علائم کمبود مواد معدنی و بیماری های استخوانی است که اغلب با بیماری های کلیوی مرتبط است.

احساس دفع ادرار در فواصل نزدیک به هم یکی از شایع‌ترین نشانه‌های بروز بیماری‌های کلیوی به شمار می‌رود.
مشاهده ی خون در ادرار نیز از نشانه های قابل توجه بیماری کلیوی است.
افرادی که به بیماری نارسایی کلیه مبتلا هستند اغلب اطراف چشم هایشان متورم و پف کرده است. این پف و تورم ممکن است به این دلیل باشد که کلیه ها به جای حفظ پروتئین در بدن، باعث نشت آن به داخل ادرار می شوند.

تورم قوزک و پاها نیز از علائم وجود بیماری کلیوی است.
توجه داشته باشید که انقباض عضلانی یکی از علائم قابل توجه بیماری های کلیوی است.
داشتن اطلاعات کافی در این زمینه و مراجعه ی به موقع به پزشک می تواند در تشخیص و درمان بیماری های کلیوی تاثیر به سزایی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 1 =